Jak zohledňují pojišťovny bonusy

V prvním díle našich článků o bonusech k povinnému ručení (a také havarijnímu pojištění) se podíváme, jak vypadá modelový systém bonusů, který v určitých obměnách používají všechny pojišťovny na našem trhu. V druhém díle se budeme soustředit právě na ty výjimky, speciality a další lákadla, kterými se snaží většina z pojišťoven zaujmout klienty.

Neexistující model

Takto standardní pojetí bonusového systému už v nabídce nenajdeme, protože byl překonán. Pojišťovací ústavy se perou o klienty, takže každý nabízí nějakou tu svoji „specialitu“.

Nejdůležitějším pojmem je bezeškodné období, tedy jeho délka. Jde o dobu, kterou majitel vozidla řádně využívá povinné ručení, bez toho aniž by způsobil dopravní nehodu. Za délku tohoto bezeškodného období obdržíte slevu. V modelovém příkladu by šlo o 5% za každých 12 měsíců, kdy máte povinné ručení a zároveň nezpůsobíte nehodu. Maximální bonus, kterého takto můžete dosáhnout (v reálu se liší) je 50%, takže ho dosáhnete po 10 letech provozování pojištění vozidel, se kterým nezpůsobíte dopravní nehodu. Příklad:

Pan Mráz má vůz s povinným ručením už 5 let, aniž by způsobil nehodu. Základní pojistné je pro jeho vůz stanoveno na 5000Kč, ale díky slevě (5×5%) platí ročně pouze 3750Kč. Pokud bude jezdit dalších 5 let bez nehody, může se dostat až na částku 2500Kč ročně, což je přesně padesátiprocentní úspora.

Kromě bonusů tu však máme i takzvané malusy. Ty jsou tu jako trest pro řidiče, kteří naopak ve větším počtu způsobují nehody. Řekněme, že jedna způsobená nehoda odečte z délky bezeškodného období 24 měsíců. A zároveň malus naskakuje 2x rychleji, než bonus. Příklad:

Pan Horký je už několik let pojištěn, ale už způsobil 5 nehod, což činí 120 měsíců do mínusu k délce jeho bezeškodného období. To je 10×10% malus. Co to znamená? Že kromě standardní ceny za povinné ručení svého vozu (5000Kč) zaplatí ještě 100% přirážku. Nakonec tedy zaplatí 10 000Kč. Malus může narůstat hodnot až 200%, což znamená, že pokud by pan Horký pokračoval ve svém nehezkém způsobu ježdění, mohl by zaplatit na povinném ručení až 15 000Kč ročně. srovnání cen s pojištěním pana Mráze je pak všeříkající, byť mohou mít stejný vůz.

Posted in Pojištění by admin at Květen 20th, 2011.

Comments are closed.