Pojištění bydlení

Většina z nás má svůj domov ráda. Ať už kvůli vzpomínkám nebo práci, kterou do jeho realizace vkládáme. Je to střecha nad hlavou, dávám nám soukromí a pocit, že se máme kam vracet. Svět však není ideální, a proto může k úhoně přijít i náš domov. V takovém případě jde často o statisícové až milionové ztráty, které si prostě nemůžeme dovolit nahradit. Pro takové případy je tu pojištění nemovitosti, bez kterého si přímo koledujeme o nějakou katastrofu.

Přitom stačí jedna jiskra, dům lehne popelem a celoživotní investice je ta tam. Chránit lze samozřejmě i byty, chaty a vlastně všechny objekty, které náležejí k našemu pozemku. Součástí pojištění nemovitosti bývá i pojistka částí vybavení, které jsou tam „natrvalo“, což znamená třeba kuchyňskou linku nebo vestavěné skříně.

Pokud však chceme ochránit svůj interiér více, nezbyde nám než uzavřít i pojištění domácnosti. Do něj spadá veškeré vybavení domácnosti, věci osobní potřeby, elektronika i takové věci, jako jsou obrazy a podobně. Podívejme se teď na některé zajímavosti, které bychom měli znát, než si jedno nebo druhé pojištění sjednáme.

Období bez pojistné události…

…může být odměněno slevou v řádu procent, což je sice detail, ale při výpočtu nákladů na pojištění nemovitosti a domácnosti může zamíchat s kartami.

Pojistit lze téměř vše

Hlavně pro majitele rodinných domků a chalup je to velká výhoda. Majetek, který leží na pozemku, na kterém je umístěna i hlavní pojištěná nemovitost, lze do smlouvy zahrnout také. Jedná se hlavně o bazény, dílny, hospodářské budovy a podobně, ale lze pojistit i terénní úpravy, živé ploty, zídky a zahradní techniku.

Nejlépe na novou cenu

Dům není auto, a pokud vám shoří dům, škody jsou obrovské a vázané na pozemek. Při sjednávání pojištění nemovitosti je dobré na to pamatovat a nechat se pojistit na nové ceny. To znamená, že v případě pojistné události budete moci za tyto peníze nahradit zničené věci novými. Pokud tedy váš dům lehne popelem a je potřeba vše nahradit, nedostanete peníze, které odpovídají hodnotě vašeho domu před zničením, ale dostanete tolik, kolik bude stačit na obnovu. To je důležité, protože stáří domu může snížit jeho tržní hodnotu, stejně jako u automobilu, ale není dost dobře možné jít do „domobazaru“, kde si vyberete odpovídající dům, který pak „zaparkujete“ na svém pozemku. Proto jednoznačně doporučujeme pojišťovat vždy na novou cenu!

Posted in Povinné ručení by admin at Květen 20th, 2011.

Comments are closed.