Havarijní pojištění

Nenecháváte-li nic náhodě a smůle, dost možná sáhnete i po něčem více, než je povinné ručení. Ideálním produktem je pak samozřejmě havarijní pojištění vozidel, které se vztahuje i na případy, kde zákonné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (=PR) nestačí.

V čem spočívá tradiční havarijní pojištění, asi všichni víme. Od pojišťoven dostanete zaplaceno v případě, že váš automobil dojde škody i v případech, kdy to není vinnou nějakého dalšího účastníka silničního provozu (v takovém případě by se to čerpalo z jeho povinného ručení). Těchto situací může být obrovské množství, od havárie, spadlé větve až po vandalismus nebo odcizení/vykradení.

K tomuto produktu se však vážou i zajímavosti a výhody, které si každá pojišťovna určuje podle sebe, ale bývá běžné, že:

  • Nabízejí v ceně i asistenční služby. Za nejvyšší komfort si však musíme povětšinou připlatit.
  • Lze využít určité formy bonusového systému, který buď přebírá čísla od povinného ručení, nebo se řídí vlastními pravidly.
  • Pojišťovna láká na nějaký ten nadstandardní prvek, jako je například pojistka střetu se zvěří, úrazové pojištění online v ceně a podobně.
  • U většiny pojišťoven a zprostředkovatelů máme možnost sjednat jak havarijní pojištění online, tak i povinné ručení online.

Naopak z ryze neobvyklých produktů tu máme GAP. Doplněk pro standardní havarijní pojištění, z kterého činí doslova absolutní ochranu (vašich peněz, nikoliv zdraví). Jak funguje?

Každé vozidlo stárne, čímž ztrácí na hodnotě. A i když jsme za nový vůz zaplatili třeba 500 000Kč, po třech letech bude mít v očích pojišťovny sotva poloviční hodnotu. Jenže skutečnost je trochu jiné, těch 250 000Kč prostě zmizí, jde o nevratnou investici, což je přirozené, pokud vozidlo používáme dostatečně dlouhou dobu, abychom si vydělali na další. Jenže to se stát nemusí. Přijde havárie a je po všem. V kapse s 250 000Kč budete mít štěstí, když seženete podobný vůz v bazaru, což se vám určitě líbit nebude, když si vzpomenete, jak jste si v autosalonu mohli vybírat před pár lety novou „káru“. Co se od té doby změnilo? Vlastně nic. Aby tomu tak bylo i ve skutečnosti, můžete si sjednat GAP. Ten v případě zničení vozu nebo jeho odcizení slouží jako pojistka, že dostanete zpět všechny peníze, za které jste si vůz koupili. Z havarijního pojištění stále dostanete pouze oněch 250 000Kč, ale z GAP i ten zbytek, tedy dalších 250 000Kč. A opět se můžete probírat nabídkou salónů s novými vozy.

Posted in Povinné ručení by admin at Květen 20th, 2011.

Comments are closed.